środa, 16 lutego 2011

Piękny s/y Wojtaszek tylko co to za typ? :)

Witam

jestem szczęśliwym posiadaczem s/y Wojtaszek którym pływam po Jezioraku. Szukałem może za mało ale brakło mi już cierpliwości. Chciałbym się dowiedzieć co to za typ jachtu, wiem tylko że jest konstrukcji szwedzkiej i został w Polsce przerobiony na śródlądzie. z góry wielkie dzięki.

pozdrawiam
Sanczo

poniedziałek, 14 lutego 2011

Jezioro Jeziorak

Jeziorak

Jeziorak (dawniej Gizerek Jezierzyce[], niem. Geserich See) – jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębiePojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. W jego obrębie działaWOPR Iława.
W 1304 r. w dokumentach Jeziorak wymieniany jest pod nazwą Geyserich, a w 1346 r. – "Geyzerich". Nazwa wywodzi się z języka pruskiego od słowa geeysa – czapla. Pierwotna nazwa brzmiałaby więc Jezioro Czaple. Jedna z wysp jeziora zachowała nazwę "Czaplak" (niem. Czaplakwerde).
Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, a największe z nich to Wielki Ostrów (Wielka Żuława) i Wielki Bukowiec.Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim. Brzegi jeziora są zalesione – północne wysokim drzewostanem, a południowe niskim. Nad Jeziorakiem leży miasto Iława.
Jeziorak jest również tematem książki: "Nowe przygody Pana Samochodzika", gdzie tytułowy
bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.
Ukształtowanie Jezioraka
Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe, w środkowej części łamiąc się i zmieniając kierunek na południowy wschód, a potem na południowy zachód. W części środkowej Jeziorak rozszerza się; tu leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemianywybiega na północny wschód zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Do zachodniego brzegu wpada strumyk z jeziora Urowiec, a nieco wyżej przesmyk wiedzie do jeziora Płaskiego. Główny akwen biegnie dalej ku północy i dzieli się na dwie zatoki: wschodnią ślepą i zachodnią połączoną kanałem z jeziorem Ewingi. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzekaIławka, tutaj też leży jedna z największych wysp śródlądowych – Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie. Brzegi Jezioraka są przeważnie wysokie i strome. Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu.

Jeziorak
Mały Jeziorak
Jezioro Płaskie
Zatoka Widłągi
Wyspy
 Wielka Żuława
 Wielki Bukowiec
 Zielony Ostrów (wyspa Łąkowa)
 Kobiecy Ostrów, Rajka (niem. Liebes Insel) wysepka na północnej części Jezioraka, przy wyspie Czaplak
 Lipowy Ostrów, zwana Lipowcem lub Owczą
 Rybackie Kępy
 Wyspy Gierczak
 Czaplak (wyspa) (niem. Czalakwerder, Kranichwerder) wyspa na północnej części Jezioraka
 Wyspa Kępka (niem. Caprera Insel) wysepka na północnej części Jezioraka, na wschód od wyspy Czaplak
 Wyspa Polajńska, Polajńska Kępa (niem. Heuwerder) wysepka na północnej odnodze Jezioraka, na południowy zachód od przysiółkaPolajny
inne nazwy wysp według Leydinga
 Kuklina (niem. Lerchen Insel) wysepka na północnej części Jezioraka, za zachód od przysiółka Polajny
Fauna Jezioraka
Ryby
Jezioro Jeziorak jest bogate w różnorodne gatunki ryb takie, jak:
 lin
 sum
 sandacz
 tołpyga
 szczupak
 węgorz
 karaś
 leszcz
 płoć
 karp
 okoń
 jazgarz
 ukleja
 krąp
Ptaki
Jeziorak jest miejscem życia wielu gatunków zwierząt.
Wśród trzcinowisk gnieżdżą się:
 kaczki
 perkozy
 łyski
 bąki
 bączki
 trzcinniczki
 błotniaki stawowe
Jezioro Jeziorak jest terenem polowań:
 bielika
 rybołowa
Na jednej z wysp Jezioraka [Polajńska Kępa] gnieżdżą się kormorany i czaple
Oprócz nich żyją m.in.:
 łabędzie
 mewy
 kokoszki
 żurawie
Płazy
Podmokłe brzegi Jezioraka są miejscem rozrodu wielu gatunków płazów:
 żab
 kumaków
 traszek
 ropuch
Skorupiaki
Od niedawna w Jezioraku zaczęły się pojawiać raki.

Informacje zaczerpnięte z stron Wikipedia.

Trochę o mnie i moich żaglach.

Sebastian Szczęsny znany bardziej jako Sanczo, urodzony 23.08.19.... w przepięknym mieście Kwidzynie. Obecnie mieszkam w Gdańsku, Sopocie, Gdyni :). Pływam od 10 roku życia, patent żeglarza jachtowego zdobyłem w wieku lat 12, obecnie mam lat 18 :). Jestem szczęśliwym posiadaczem jachtu s/y Wojtaszek konstrukcji Szwedzkiej (typu nadal nie znamy i nikt nam nie chce powiedzieć co to za piękna konstrukcja). W rodzinie żegluje jeszcze mój Straszy Brat. Pływam po jeziorze Jeziorak, zdarza się gościć w Węgorzewie. Jestem fotografem amatorem. Od 8 roku życia jestem Harcerzem Związku Harcerstwa Polskiego. Nie wyobrażam sobie wakacji bez żagli, choć wiek już wskazuje, aby wziąć się do pracy:, ) ale zostaje jeszcze urlop na żagle!!!! Kocham dobą muzykę, rum i Niewiasty, te trzy, dwie rzeczy i Piękne Panie to moja pasja którą scala żeglarstwo.

Z gromkim pozdrowieniem Ahoj!!!
Sebastian Sanczo Szczęsny