czwartek, 7 maja 2015

W Siemianach powstaje wieża widokowa. Będzie można z niej zobaczyć dużą część Jezioraka


Jeziorak z lotu ptaka
Autor: archiwum gminy Iława

Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich (z siedzibą w Jerzwałdzie) w ramach jednego projektu przygotował mnóstwo atrakcji dla turystów, mieszkańców powiatu iławskiego i nie tylko. Jedną z nich będzie wieża turystyczno-widokowa, która właśnie powstaje w Siemianach nad Jeziorakiem.
Projekt, w ramach którego powstanie kilka inwestycji dla turystów, to koszt ok. 500 tysięcy złotych. Pełna nazwa projektu brzmi "Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów".

— Osiemdziesiąt pięć procent kwoty to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie — tłumaczy Krzysztof Słowiński, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

Wieża wysoka
na ponad 14 metrów
Jedną z głównych atrakcji Pojezierza Iławskiego może niedługo stać się wieża turystyczno-widokowa w Siemianach (gmina Iława). Niedawno rozpoczęły się prace budowlane — wieża stanie na plaży wiejskiej przy barze Na Skarpie.
— Prace powinny zostać ukończone wraz z ostatnimi dniami czerwca. Chcemy, aby już w tym sezonie letnim turyści mogli korzystać z wieży i doświadczać niezwykłych widoków — mówi dyrektor Słowiński.

Wieża będzie miała 14,15 m wysokości, będzie z niej można zobaczyć większą część Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce (27,5 km). Wstęp na ten obiekt, podobnie jak na wszystkie opisane poniżej, będzie bezpłatny.
— W związku z tym, że jest to projekt unijny, to co najmniej przez pięć lat od jego rozpoczęcia nie będziemy pobierali opłat za wstęp na nasze obiekty — tłumaczy dyrektor.

Wieża turystyczno-widokowa, identyczna jak ta z Siemian, powstała już w Wysokiej Wsi (powiat ostródzki) na Górze Dylewskiej (312 m.n.p.m.). Można z niej oglądać piękno Wzgórz Dylewskich.

Iławski Biskupin i inne szlaki
przyrodniczo-historyczne
To nie koniec atrakcji organizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. — W Jerzwałdzie, nad jeziorem Płaskim, powstaje pomost prowadzący przez teren bagienny, szuwary, zarośla i trzcinowisko wprost nad akwen. Na końcu pomostu zlokalizowany będzie taras widokowy na jezioro. W tym miejscu chcemy stworzyć ścieżkę dydaktyczną — planuje Krzysztof Słowiński.

Ścieżka dydaktyczna istnieje już nad źródłami rzeki Świniarc, w Napromku (gmina Lubawa) wcześniej wybudowano długą na około 250 metrów kładkę, obecnie wydłużono ją o kolejne 200 metrów wzdłuż rzeki. Dzięki niej zwiedzający będą mogli poznawać życie fauny i flory na terenach bagiennych.

W miejscowości Przezmark (gmina Stary Dzierzgoń) na najwyższej kondygnacji zamku krzyżackiego urządzono obserwatorium (są lunety), w tym miejscu odtwarzane są również filmy o dziejach Prusów i zakonu krzyżackiego.

— W ramach projektu powstaną także szlaki przyrodniczo-historyczne, wykraczające nawet poza granice naszego parku — mówi dyrektor ZPKPIiWD. Jeden ze szlaków będzie nosił nazwę Iławski Biskupin (zlokalizowany będzie w okolicach wsi Gardzień i Piotrkowo), podobne szlaki powstaną w okolicach Sarnówka i Siemian oraz Zalewa i Śliwy.

m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Wieża turystyczno-widokowa w Wysokiej Wsi — identyczna stanie w Siemianach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

żeglarski